Odzież szpitalna pacjenta

Idź do spisu treści

Menu główne

Rodzaje bielizny i odzieży szpitalnej i jej zastosowanie

Ogólne definicje bielizny szpitalnej

Bieliznę szpitalną dzieli się na „czystą” i „brudną”. Bielizna czysta to nie tylko optycznie czysta, lecz wolna od skażeń gotowa do użytku w placówkach medycznych. Bielizna ta jest składowana zazwyczaj w magazynach lub szafach bielizny czystej. Bielizna „brudna” to bielizna w wyniku użytkowania zabrudzona, zanieczyszczona jakimiś wydzielinami jak kał, mocz, pot, krew itp. Bielizna optycznie czysta również może być skażona drobnoustrojami pochodzącymi od pacjenta, jak i od środowiska szpitalnego, wówczas musi być uznawana za brudną. Bielizna brudna powinna być przechowywana w brudownikach oddziałowych w specjalnych workach z tkaniny barierowej, w których jest transportowana do pralni. Obowiązkiem wszystkich szpitali powinno być zapewnienie każdemu pacjentowi bielizny pościelowej i osobistej czystej i wolnej od drobnoustrojów bielizny tak samo, jak sterylnych narzędzi i sprzętu. Bielizna nie może stanowić zagrożenia dla pacjentów i personelu.

Bieliznę też dzieli się ze względu na rodzaj i zastosowanie w placówkach medycznych. Bieliznę pościelowa służy do ubioru i posłania łóżka szpitalnego.
Typy bielizny pościelowej to:

prześcieradło – duży prostokątny płat nieco większy niż materac łóżka, służący do rozkładania na niego.

poszwa – służy do ubioru kołdry, koca pacjenta.

poszewka – służy do ubioru poduszki pacjenta.

podkład – prostokątna tkanina podkładana przeważnie na wysokości pośladków chorego chroni prześcieradło przed zanieczyszczeniem. Między podkładem z tkaniny a prześcieradłem stosuje się podkład gumowy, by ochronić przed zamoczeniem prześcieradła. Lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem są podkłady jednorazowe.

Bielizna osobista chorych

Bielizna osobista chorych to koszula dla ciężko chorych lub operowanych, piżama, koszula nocna, lub i koszula szpitalna, ręczniki. Zastosowanie jej jest następujące:

koszula nocna – używana zwykle przez kobiety. Niestety zazwyczaj obecnie prana w domu pacjenta we własnym zakresie

Piżama – najpopularniejszy ubiór pacjentów niestety również prawie zawsze teraz prana w domu pacjenta we własnym zakresie.

koszula zabiegowa – powinna być zakładana każdemu choremu przed operacją lub innym zabiegiem w gabinecie aseptycznym.

koszula szpitalna (ang. hospital gown) – znana także jako koszula pacjenta, koszula do badań, jest z krótkim rękawem, długość za kolana. Odzież noszona przez pacjentów szczególnie w szpitalach w krajach zachodnich i USA. W Polsce nie jest stosowana. Koszula szpitalna jest uszyta, z która tkaniny może wytrzymać częste prania w gorącej wodzie, jest zwykle z bawełny i jest wiązana z tyłu na troki.
Większość lekarzy, zwłaszcza w szpitalach, dochodzi do wniosku, że koszule szpitalne są wygodne dla osłuchiwania serca i płuc, ponadto ułatwiają pielęgniarkom wykonywanie zabiegów. Koszule szpitalne są dużo cieńsze i luźniejsze niż pozostała odzież szpitalna, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania pacjenta. Pacjenci noszący koszule szpitalne są również mniej podatni dyskomfort niż w innej odzieży. Nie ma problemów przy częstym zmienianiu koszuli, szczególnie przy przekładaniu przez ręce, lub zdejmowaniu odzieży do skorzystania z toalety. Koszula szpitalna jest znaczne łatwiejsza i więcej komfortowa do poruszania się niż inne ubranie [9].
W naszym kraju wprowadzenie i upowszechnienie takiego produktu byłoby niektórych znawców zagadnienia, najlepszym rozwiązaniem. Mogłaby służyć ona jako uniwersalna dla każdego chorego i zastąpiłaby pozostałą bieliznę dla chorych.

Koszula szpitalna - pacjent w koszuli szpitalnej w  Whittier Hospital Medical Center w USA http://en.wikipedia.org

Koszula szpitalna produkcji USA

Koszule szpitalne  www.yerrilinen.com

Do wyposażenia chorych powinno należeć ponadto:

Ręczniki – każdy chory powinien mieć dwa ręczniki. Jeden tzw. mniejszy do wycierania twarzy, uszu, szyi, rąk i klatki piersiowej oraz drugi zwanym grubszym do wycierania pozostałych części ciała. Ręczniki powinny być z materiału frotté, który dobrze wchłania wodę [7]. Oddział zawsze powinien mieć dostępne ręczniki dla pacjentów.

Myjki – przydzielać powinno chorym leżącym się po dwie sztuki. Każda z nich powinna mieć inny kolor lub kształt dla odróżnienia [7]. Najlepszym rozwiązaniem są myjki jednorazowe, szczególnie dla zanieczyszczających się pacjentów. Bardzo dobrym też by było przywrócenie używania jednorazowo do toalet niejałowej gazy.

Szlafrok – przydzielać powinno się dla każdego chodzącego pacjenta. Szlafrok może być zakładany na koszulę szpitalną, gdy pacjent chodzi lub na piżamę, gdy chory wychodzi do szpitalnego parku lub do chodzenia po oddziale zwłaszcza w zimne dni.

Bielizna niemowlęca i noworodkowa – kaftaniki i inne i pieluchy tetrowe – już nie spotykane. Pieluchy te zastąpiły jednorazowe. Kaftaniki i inna odzież noworodkowa i niemowlęcą się sterylizuje. Każdy oddział położniczy i dziecięcy powinien mieć ją stale do dyspozycji.Bielizna operacyjna

Bielizna operacyjna dzieli się na odzież personelu na bloku operacyjnym, odzież pacjenta (wydawanej na oddziale) oraz pościelą operacyjną (do obłożenia stołu i pola operacyjnego) Bielizna operacyjna stanowi przeważnie kolor zielony. Bielizna musi być sterylna i zmieniana po każdej operacji.

Odzież operacyjna dla personelu

Odzież operacyjna to ubrania, zwykle w kolorze zielonym noszone przez pracowników i inne osoby przebywające na terenie bloku operacyjnego. Na blok operacyjny wchodzi się przez wyznaczone śluzy, w których personel przebiera się. Przed wyjściem z bloku odzież jest „wyrzucana” do prania. Wchodzenie bez odzieży operacyjnej na blok operacyjny oraz wychodzenie poza go w odzieży operacyjnej jest zabronione. W niektórych placówkach są fartuchy wierzchnie zakładane na czas wyjścia poza blok, chroniące odzież operacyjną przed zakażeniem. Podczas operacji operator nakłada sterylny fartuch operacyjny, który musi być zmieniany po każdej operacji.

 

Ubranie operacyjne noszone na bloku operacyjnym
www.hostmed.pl

Sterylne fartuchy operacyjne
www.gramex.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego