Odzież szpitalna pacjenta

Idź do spisu treści

Menu główne

Zakończenie

W obecnej rzeczywistości szpitalnej wprowadza się różnego rodzaju standardy, ale czasami zapomina się o regułach dotyczących odzieży dla pacjentów, która może być źródłem przenoszenia drobnoustrojów.

Odzież brudna przynoszona ze szpitala do prania w domu może stanowić zagrożenie zakażeniem szpitalnym dla rodziny, szczególnie wysokozakaźna. Również odzież przynoszona do szpitala zwłaszcza, przez chorych którzy niezbyt dobrze dbają o higienę w domu  może stanowić zagrożenie nawet dla innych pacjentów.


Uważam, że powinno się przywrócić reżim sanitarny, jaki już kiedyś istniał, jeżeli chodzi o odzież szpitalną, szczególnie w oddziałach zakaźnych i dla pacjentów wymagających odizolowania czy pacjentów ciężej chorych. Czyli pacjent powinien otrzymywać profilaktycznie odzież szpitalną na czas hospitalizacji. Byłaby to jedna z doskonałych metod zapobiegania zakażeniom szpitalnym i komfort bezpieczeństwo dla rodzin i otoczenia. W niektórych krajach zachodniej Europy i prawdopodobnie w USA jest prawie taki reżim sanitarny. Oczywiście nie jestem za przywróceniem reżimu odwiedzin, szczególnie dzieci jaki istniał w socjalistycznej Polsce chociaż i to miało swoje zalety.


Regulować to powinna ogólnokrajowe prawo, które winno porządkować kwestie odzieży dla pacjentów (kiedy należy zastosować szpitalną oraz ilość odzieży dla pacjentów w stosunku do liczby łóżek). Wymusiłoby to na placówkach zaopatrzenie się w odzież dla chorych w odpowiednich ilościach . Ponadto określać powinna zagadnienia wykonania odzieży, by ta spełniała swoje zadania (np. dostęp do poszczególnych części ciała chorego, odporność na prania w wysokich temperaturach, poczucie komfortu i intymności pacjenta). Również w świetle prawa powinna być obowiązkowo dostarczana pacjentowi odzież operacyjna na blok operacyjny, OIOM. Powinien być zakaz wstępu z pacjentem na blok w swojej bieliźnie.

Każdy szpital powinien obowiązkowo dysponować w odpowiednich ilościach nie tylko w pościel ale odzież dla chorych jak: piżamy, koszule szpitalne, ręczniki, szlafroki.

Nadmienić też chciałem, że:

Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje też różną odzież szpitalną i piżamy która nadawała by się dla placówek w bardzo niskich cenach i jakościowo dużo lepszej niż jakiej często używają pacjenci.

Szpitale mogą znacznie zaoszczędzić rezygnując zakupu oprogramowania biurowego Microsoft Office lub komputerów z tym pakietem gdyż dostępny jest darmowy pakiet Open/Libre Office. Uważam, że to jest wystające dla szpitalnych komputerów.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego